“Burza hormonów” – to najczęstsza przyczyna tzw. “zachcianek ciążowych”. W czasie ciąży apetyt na różne niekonwencjonalne produkty ma praktycznie każda kobieta. Na ile można sobie na nie pozwolić?

O tym, jak ważna jest dieta dla kobiety w ciąży oraz dla jej maluszka, pisaliśmy w tym materiale o diecie w ciąży. Najważniejsze to odżywiać się zdrowo, co jednak w ciąży przez wspomniane hormony wcale nie jest takie łatwe. Szczególnie, kiedy po zjedzeniu czekolady, przychodzi ochota na… kiszonego ogórka. Ten przykład nie jest przypadkowy, bo w czasie ciąży kobiety bardzo często odczuwają potrzebę zjedzenia kwaśnych lub słodkich produktów.

Nie zjeść ulubionych pistacjowych lodów, odmówić sobie ukochanej szarlotki, czy chociażby kostki ulubionej czekolady z orzechami? W czasie ciąży słodycze jeść można, ale zdecydowanie trzeba w tym przypadku pamiętać o umiarze. Pamiętajmy, że podwyższony poziom cukru może prowadzić do poważnych chorób. Dlatego tak ważny jest umiar, dzięki niemu kobieta może jednocześnie zapewnić sobie komfort psychiczny i nie narażać zdrowia swojego i swojego maleństwa.

Pod pojęciem zachcianek ciążowych kryje się także… niechęć do pewnych produktów. Zdarza się, że intensywne pachnące dania lub napoje wzbudzają w kobiecie odruchy wymiotne. Niektóre panie w czasie ciąży całkowicie odstawiają kawę, mimo że wcześniej bardzo im smakowała. Ile szczęśliwych przyszłych mam, tyle zachcianek i nawyków. Nie można jednak nimi tłumaczyć spożywania dużej ilości niezdrowych produktów, których w naszej diecie zawsze powinno być jak najmniej. Żywieniowym priorytetem powinna być zbilansowana dieta. Tym bardziej, że prawidłowe odżywianie poprawia samopoczucie mamy oraz redukuje występowanie dolegliwości ciążowych.
Ciąża to nie jest czas na diety i odchudzanie – a młoda mama powinna się skupiać przede wszystkim na tym, aby dostarczyć sobie i dziecku wszystkich wartościowych składników odżywczych. Prosta zasada: 2 pomidory, 2 banany, 2 tabletki magnezu z witaminą B6, 2 litry wody mineralnej dziennie, zapewnia organizmowi większość koniecznych składników optymalnej diety.

Pewnych produktów, takich jak alkohol czy papierosy, należy kategorycznie się wystrzegać!

A najważniejsze jest przecież dobre samopoczucie i zdrowie zarówno mamy, jak i jej maluszka.

 

Szpital Łubinowa 3 © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.