Badania wykazują, że regularne przytulanie znacząco wpływa na poprawę samopoczucia, a tym samym na nasz stan psychiczny. Dotyczy to także dzieci zaraz po porodzie. W naszym szpitalu mamy pełną świadomość mocy tzw. kangurowania, czyli kontaktu „skóra do skóry” niemowlaka z mamą. Doświadczyć mogą go nie tylko kobiety, których dzieci urodziły się w sposób naturalny, ale także poprzez cesarskie cięcie.

Na początek trochę historii. Zalety kangurowania odkryto w latach 70-tych XX wieku. W jednym ze szpitali w Bogocie zabrakło miejsc w inkubatorach, przez co personel zmuszony był pozostawić dzieci urodzone przed terminem razem z ich mamami, aby te ogrzewały je własnym ciałem. Efekty, w jaki ten sposób osiągnięto, zaskoczyły wszystkich!
Okazało się, że wyraźnie spadła śmiertelność maleństw urodzonych przed terminem, a przeprowadzone później badania potwierdziły pozytywny wpływ stosowania kangurowania na dalszy rozwój dziecka.

W naszym szpitalu położna pomagająca przy porodzie najpierw pokazuje dziecko mamie, a zaraz później oddaje noworodka w jej ramiona. Noworodek przytula się do mamy przez dwie godziny, w tym czasie rozpoznaje jej zapach i bicie serca. Te dwie pierwsze godziny są wręcz celebracją, dziecko wówczas nie jest ważone i mierzone, to wszystko odbywa się później, bo najważniejsze jest wzajemne poznanie się noworodka i jego mamy.

W Łubinowej praktykujemy kangurowanie także dla kobiet po cięciu cesarskim – pacjentka przytula swoje dziecko, a później jej rolę najczęściej przejmuje tata, który trzyma noworodka w kontakcie „skóra do skóry”.

O tak, nic nie zastąpi rodzicowi tego wspaniałego uczucia, kiedy od razu po porodzie może przytulić swoje Łubiniątko! Miłość i ciepło, które dziecko poczuje w tej niezwykłej chwili, wpłynie na cały proces jego dalszego rozwoju.

Przytulanie niesie korzyści zarówno dla mamy, jak i dla dziecka, ponieważ uczucie bliskości drugiej osoby poprzez dotyk uspokaja i redukuje stres. Pamiętajmy więc o okazywaniu uczuć naszym pociechom – przytulanie czy głaskanie daje małemu człowiekowi poczucie bezpieczeństwa, szczęścia i miłości, tak bardzo potrzebnej w jego życiu!

Szpital Łubinowa 3 © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.