Czasami przyszłe mamy obawiają się metody cesarskiego cięcia. Niepokój sprawia, że szukają informacji w internecie, w źródłach nie do końca wiarygodnych, które utrwalają pewne mity. Pacjentki często pytają nas: “czy wada wzroku jest przeciwwskazaniem do porodu naturalnego?”. Odpowiadamy!

Kobieta w ciąży, która ma wadę wzroku, powinna udać się do okulisty. Skierowanie do specjalisty może wydać już na samym początku ciąży ginekolog . Okulista wykona potrzebne badania, czyli zbada ciśnienie wewnątrzgałkowe i oceni stan siatkówki. Dopiero na podstawie tych badań, a także uwzględniając inne czynniki, zostanie podjęta decyzja co do rodzaju porodu.

Przy jakich wadach wzroku konieczne jest cesarskie cięcie?
Cesarskie cięcie jest konieczne w przypadku zwyrodnieniowych zmian siatkówki oka. Czasami wada wzroku wiąże się z gorszym stanem siatkówki, którą bardzo duży wysiłek fizyczny mógłby uszkodzić. Nie jest to oczywiście reguła, ale właśnie z tego względu dla bezpieczeństwa każdej pacjentce w ciąży zaleca się wizytę u okulisty. Jeśli specjalista uzna, że poród siłami naturalnymi nie jest w danym przypadku wskazany, wyda stosowny dokument, który należy okazać w szpitalu.

Noszenie okularów a cesarskie cięcie?
Większość wad wzroku nie jest przeciwwskazaniem do porodu naturalnego. Są nią tylko zwyrodnieniowe zmiany siatkówki po zabiegach operacyjnych W związku z tym, że osoby noszące okulary korekcyjne mają większe szanse na uszkodzenia siatkówki, pojawił się mit, o którym wspominamy na początku tego tekstu. Podobnie jest z przekonaniem, że ciąża pogarsza wadę wzroku. Nie pogarsza, ale przeciążenia związane z wysiłkiem w ciąży czy podczas porodu mogą negatywnie wpłynąć na stan oka.

Cesarskie cięcie to rutynowy i bezpieczny zabieg, którego przebieg opisaliśmy. Pacjentki zwykle chcą dowiedzieć się jak najwięcej o tej metodzie, aby w razie potrzeby być przygotowane na każdą ewentualność. Z tego względu w ramach zajęć naszej bezpłatnej szkoły rodzenia, jedno spotkanie jest w pełni poświęcone zagadnieniom związanym z cesarskim cięciem. Chcemy, aby nasze pacjentki czuły się bezpiecznie i komfortowo, wiedząc że są w pełni przygotowane do porodu. Zachęcamy przyszłe mamy do zapoznania się z naszą ofertą, zajęcia w ramach bezpłatnej szkoły rodzenia odbywają się w Centrum Diagnostyki i Terapii “In Corpore” w Katowicach.

Szpital Łubinowa 3 © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.