Trudno jest w stu procentach przygotować się do ciąży. Jest to tak skomplikowany proces w ciele kobiety, że w zasadzie nie da się przewidzieć, jak w indywidualnym przypadku będzie on przebiegać. Jest jednak kilka zasad, których przestrzeganie pomoże Ci w przygotowaniach, jeśli planujesz macierzyństwo.

Aktywność fizyczna – warto popracować nad swoją kondycją, która bardzo pomoże w okresie ciąży jak i samego porodu. Możliwości jest dużo – od regularnych spacerów, po zajęcia jogi. Ważne, abyś wybrała aktywność, która sprawia ci przyjemność.

Unormowana waga i zdrowa dieta – zarówno niedowaga jak i nadwaga mogą być uciążliwe w trakcie ciąży, w trakcie której dużo trudniej jest skorygować masę ciała. Jeśli planujemy ciążę, na pewno bardzo pomocne będzie stosowanie zbilansowanej diety zarówno przez przyszłą mamusię, jak i tatusia. Szczególnie należy unikać produktów wysoko przetworzonych oraz wszelkiego rodzaju używek.

Rezygnacja z antykoncepcji hormonalnej – co najmniej 3 miesiące przed planowaną ciążą należy zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej. Organizm będzie mógł uregulować gospodarkę hormonalną, aby funkcjonowała bez zarzutów w trakcie ciąży. Pomocna będzie także możliwość obserwacji cyklu miesięcznego i zachodzących w trakcie jego trwania zmian, aby lepiej rozpoznawać sygnały, które organizm będzie wysyłał, gdy już będziesz spodziewała się dziecka.

Przygotowanie ciała i ducha – Drogie Mamy, pamiętajcie, że pozytywne myślenie jest bardzo ważne! Dbajcie o swoje ciało, ale także i umysł, abyście mogły ograniczyć stres, negatywnie wpływający na Was i na dzieciątko. Pamiętajcie, że ciąża i macierzyństwo to wspaniałe dary, więc cieszcie się nimi!

Szpital Łubinowa 3 © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.