Szacunek do kobiety i jej oczekiwań oraz zrozumienie roli lekarza i położnych to jest klucz do sukcesu
Plan porodu daje kobiecie możliwość współdecydowania o przebiegu porodu, dzięki niemu staje się ona dla personelu medycznego partnerką, bardziej świadomie uczestniczy w porodzie. W planie porodu pacjentka wyraża swoje preferencje względem przebiegu narodzin swojego dziecka, m.in.: form łagodzenia bólu porodowego, stosowania środków rozkurczowych, skorzystania z pozycji wertykalnych, udziału bliskiej osoby.
Jeśli rodząca przyjeżdżając do naszego szpitala nie ma ze sobą planu porodu, to jest on spisywany i omawiany na miejscu wspólnie z położną, po przyjęciu na oddział. Oczywiście, jeśli stan zdrowia mamy i dziecka oraz czas porodu jeszcze na to pozwala. Pacjentka w rozmowie z położną opisuje swoje oczekiwania i opowiada, jak wyobraża sobie narodziny swojego dziecka.
Personel szpitala zwraca uwagę, że do planu porodu trzeba podchodzić elastycznie. Bowiem zawsze mogą pojawić się nieprzewidziane sytuacje, w których ze względu na bezpieczeństwo mamy i dziecka, lekarze i położne będą proponować zmiany w przebiegu narodzin dziecka, np. względem zastosowania znieczulenia, zmiany pozycji porodu, etc. Oczywiście w takich sytuacjach personel szpitala wyjaśnia pacjentce, dlaczego zmiany są konieczne. Pacjentka musi wyrazić na nie zgodę.
Zachęcamy wszystkie Panie do zapoznania się, wypełnienia i zabrania ze sobą wydrukowanego planu porodu stosowanego w naszym szpitalu, który w formie elektronicznej zamieszczamy poniżej.