Kiedy emocje po porodzie już opadną, i leżąc na swoim łóżku w sali poporodowej spojrzysz na Twojego śpiącego maluszka, na pewno ogarnie Cię uczucie wielkiego szczęścia. System, w którym mama i dziecko przebywają w jednym pokoju po porodzie, nazywa się rooming-in i jest realizowany przez nasz szpital.

System rooming-in, zwany także jako system „matka – dziecko”, zapewnia kobiecie możliwość stałego kontaktu z jej maluszkiem. Rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim redukuje stres – noworodek czuje się bezpiecznie u swojej mamy, która także denerwuje się mniej, gdy stale może obserwować, co się dzieje z jej dzieckiem. Ułatwia to także karmienie piersią, ponieważ gdy tylko maluszek poczuje głód, od razu może dać sygnał swojej mamie. Pacjentki mogą stale liczyć także na pomoc naszych położnych.

– Wspieramy i pomagamy kobietom w karmieniu piersią zarówno po cesarskim cięciu, jak i po porodzie naturalnym. Przy wypisie mamy są także instruowane, jak najlepiej karmić już po powrocie do domu. – mówi Pani Katarzyna Cegiełka, oddziałowa oddziału neonatologicznego w szpitalu Łubinowa.

Jak tłumaczy Pani Katarzyna Cegiełka, system rooming-in nie zwalnia personelu ze stałej pomocy mamie w opiece nad maluszkiem. Położne przynajmniej co 3 godziny regularnie przychodzą do każdej z mam aby zapytać, czy czegoś nie potrzebują. Jednocześnie w międzyczasie kobiety mogą je wezwać przy pomocy we wszystkich czynnościach, np. przy zmianie pieluszki, pielęgnowaniu pępuszka, przystawianiu do piersi.

– Nasza pomoc jest tak przemyślana, aby mamy mogły się dzięki niej jak najwięcej nauczyć. Z tego powodu stosujemy zasadę „hands-off”. Najpierw staramy się wytłumaczyć, jak daną czynność wykonać, bez używania własnych rąk. To instruktaż, w trakcie którego mama może sama już uczyć się samodzielnej opieki nad dzieckiem. Jeśli natomiast mama potrzebuje naszej bezpośredniej pomocy, robimy wszystko, aby ją odciążyć. Rooming-in to nie jest radykalny system, jest bardzo elastyczny – jeżeli mama jest zmęczona i potrzebuje odpoczynku, to położne w tym czasie odciążają ją i opiekują się jej dzieciątkiem.

Do potrzeb każdej z naszych pacjentek podchodzimy indywidualnie. Umożliwiamy stały kontakt mamy z dzieckiem, instruujemy, jak opiekować się maluszkiem, aby kobieta czuła się pewnie w kontakcie z maluszkiem. Jednocześnie, gdy tylko zauważamy potrzebę bezpośredniej pomocy, nasze położne wspierają mamę w opiece nad noworodkiem. Jest to szczególnie komfortowe dla kobiety w nocy, aby mogła nabrać sił i wypocząć.

Szpital Łubinowa 3 © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.