Neonatologia

Nasz Oddział Neonatologii liczy 15 łóżeczek. Od początku jego funkcjonowania naszym priorytetem jest bezpieczeństwo dzieci oraz bezpośredni i nieprzerwany kontakt noworodka z mamą już od chwili narodzin. Z tego względu nie tylko pracujemy w systemie rooming-in, ale jesteśmy również zwolennikami kontaktu „skóra do skóry”.

 

System roomin-in oznacza, że dziecko stale przebywa z mamą. Wspieramy rodzące u nas mamy i uczymy je wszystkich czynności przy dziecku. W czasie, gdy mama wymaga wypoczynku troskliwie opiekujemy się jej maluszkiem.

Kontakt „skóra do skóry” to pierwsze spotkanie mamy ze swoim dzieckiem. Niezależnie od rodzaju porodu, jeżeli tylko stan zdrowia mamy i dziecka na to pozwala, noworodek zaraz po porodzie jest kładziony na piersi mamy. Ten najważniejszy i najpiękniejszy moment po porodzie trwa nieprzerwanie minimum dwie godziny, ale niejednokrotnie czas ten wydłużamy zgodnie z potrzebą mamy i maleństwa. Więcej na ten temat w Vademecum

W ramach oddziału wszystkim noworodkom zapewniamy wykonanie obowiązkowych szczepień i badań przesiewowych. Realizujemy bezpłatny program wykrywania wad słuchu oraz niestabilności stawów biodrowych u noworodków.

Od połowy 2007 roku wszystkie urodzone u nas noworodki poddawane są badaniu słuchu według Programu Powszechnych Badań Słuchu u Noworodków pod patronatem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W przypadku jakichkolwiek zastrzeżeń do wyniku badania nasz personel kieruje do diagnostyki w ośrodku o wyższym (drugim) stopniu referencyjności oraz sam umawia termin wizyty w Poradni Audiologicznej w Chorzowie. Wyznaczana data badania to termin najbardziej optymalny dla badania dziecka pod względem jego stanu zdrowia i daty urodzenia oraz indywidualnie dla każdego z dzieci ustalany. Rodzic telefonicznie informowany jest o terminie badania i sposobie przygotowania się do niego.

Nasz oddział dla noworodków wyposażony jest w nowoczesny sprzęt medyczny zapewniający szybką diagnozę oraz pomoc dzieciom wymagającym szczególnej opieki:

  • inkubatory otwarte i zamknięte,
  • kardiomonitor,
  • monitory funkcji życiowych,
  • ultrasonograf,
  • pompy infuzyjne,
  • lampy do fototerapii,
  • aparat do badania słuchu.

Nasz personel chętnie pomaga i dzieli się swoją wiedzą, i doświadczeniem w zakresie opieki nad zdrowiem i pielęgnacją noworodka. Uczymy i radzimy jak troszczyć się o maleństwo zarówno przebywającym na oddziale mamom, jak i tatom maluchów.

Jako oddział I stopnia referencyjności hospitalizujemy noworodki z ciąż fizjologicznych wydolne krążeniowo i oddechowo. W przypadku patologii noworodka wymagającej specjalistycznej diagnostyki i leczenia maluch przenoszony jest do ośrodka o wyższym (trzecim) stopniu referencyjności.

Na terenie szpitala działa specjalistyczny gabinet neonatologii i pediatrii, gdzie w godzinach popołudniowych wykonywane są świadczenia w ramach wizyt prywatnych. Więcej znajdziesz w Specjalistyczne Gabinety Lekarskie.

Zespół medyczny Oddziału

Lek. Krupowies Iwona – Ordynator Oddziału, Specjalista Neonatolog Pediatra

Lek. Agaś Beata – Specjalista Neonatolog Lek. Fisher Karolina – Neonatolog
Dr n. med. Jadamus-Niebrój Danuta – Specjalista Neonatolog Pediatra
Dr n. med. Owsianka-Podleśny Teresa – Specjalista Neonatolog Pediatra, Anestezjolog
Dr n. med. Surmik Justyna – Specjalista Pediatra Neonatolog
Lek. Hrynchuk Liubov – Specjalista Pediatra Neonatolog
Lek. Petryshyn Marta – Specjalista Pediatra
Lek. Simonova Svetlana – Neonatolog
Lek. Szymkowiak Martyna – Neonatolog
Lek. Tarko Anna – Specjalista Neonatolog
Dr n. med. Walencka Zofia – Specjalista Pediatra Neonatolog
Lek. Ruszel Tomasz – Specjalista Pediatra Neonatolog
Lek. Mirska Maria – Specjalista Pediatra Neonatolog
mgr Elżbieta Zatońska – Oddziałowa Oddziału Neonatologii

 

Kontakt do szpitala (całodobowy):
Telefon: 32 202 55 21
Fax: 32 202 55 21

e-mail: szpital@narodziny.com.pl

Dyżurka pielęgniarek:
tel. 32 202 55 21 – dyżurka pielęgniarek wew.315

Szpital Łubinowa 3 © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.