Badanie II trymestru (badanie połówkowe). Badanie to wykonuje się pomiędzy 18 a 24 tygodniem ciąży. W trakcie badania bardzo dokładnie ocenia się budowę płodu, od czubka głowy do palców stopy. W badaniu II trymestry ocenia się usta (wykrywanie rozszczepu podniebienia), kręgosłup (wykrywanie rozszczepu kręgosłupa), brzuszek (wykrywanie przepuklin powłok brzusznych), nerki (wykrywanie zastojów i wodonercza), stopy (wykrywanie szpotawości), ręce, łożysko, ilość wód płodowych i oczywiście płeć płodu.

prenatalne-serce

Szczególną uwagę zwraca się na ocenę serca – wykrycie wady serca u płodu umożliwia dalszą opiekę specjalistyczną nad płodem i poród w ośrodków referencyjnym, w którym noworodek otrzyma niezbędną opiekę i pomoc.Badania połówkowe są niezmiernie ważne – pozwalają na bardzo wczesną diagnostykę nieprawidłowości w budowie płodu i skierowanie do dalszej obserwacji.

Dają czas przyszłym rodzicom na nauczenia się postępowania z nie w pełni zdrowym noworodkiem, uzyskanie fachowej pomocy i przygotowanie do dalszej terapii. Ta wiedza wydaje się być bezcenna.

Szpital Łubinowa 3 © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.