Metoda laparoskopowa

Zabiegi operacyjne w ponad 90% są wykonywane metodami laparoskopowymi.

Co to jest laparoskopia?

Laparoskopia ginekologiczna to metoda, którą przeprowadzić można większość operacji ginekologicznych bez konieczności – jak w tradycyjnej laparotomii- szerokiego rozcięcia powłok brzucha. Do jamy brzusznej po wcześniejszym wypełnieniu jej dwutlenkiem węgla przez trzy kilkumilimetrowe nacięcia wprowadza się urządzenie transmitujące obraz i najczęściej dwa narzędzia chirurgiczne, co pozwala operatorowi na przeprowadzenie diagnostyki narządu rodnego lub zabiegu operacyjnego. Operator wykonuje zabieg na narządzie rodnym przy pomocy techniki mikrochirurgicznej obserwując obraz transmitowany na ekran monitora.

Jakie są wskazania do zabiegów laparoskopowych?

Wskazania do zabiegów laparoskopowych można podzielić na trzy grupy:
– Zabiegi o charakterze diagnostycznym – wykonywane między innymi przy przewlekłym bólu w obrębie miednicy mniejsze, niepłodności, podejrzeniu endometriozy
– Zabiegi operacyjne w przypadku chorób czynnościowych i organicznych narządu rodnego – operacje łagodnych nowotworów narządu rodnego w tym cyst jajników, mięśniaków macicy, operacje nowotworów złośliwych polegające na usunięciu macicy i przydatków łącznie z usunięciem tkanki limfatycznej przestrzeni zaotrzewnowej.
– Zabiegi operacyjne w zaburzeniach statyki narządu rodnego – w tym zabiegi podnoszące macicę, stabilizujące ściany pochwy, zawieszające wypadający kikut pochwy, usuwające objawy wysiłkowego nietrzymania moczu.

Dlaczego laparoskopia?

Do zalet laparoskopii w porównaniu z metodami tradycyjnymi zaliczyć należy:
– Zmniejszenie bólu pooperacyjnego,
– Skrócenie okresu rekonwalescencji i powrotu do aktywnego życia zawodowego,
– Doskonały efekt kosmetyczny
– Zmniejszenie ilości powikłań operacyjnych.

Dr med. Jarosław Wieczorek

Szpital Łubinowa 3 © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.