Nie ma reguły na to, jakie słowo upodoba sobie nasza mała pociecha i wypowie jako pierwsze. Niekoniecznie musi to być „mama”, ale na przykład „pępek”. Mowa dziecka rozpoczyna się w zasadzie już w momencie narodzin. Krzyk i płacz to komunikaty, które dziecko wysyła światu.

Pierwsze słowo wypowiedziane przez dziecko to zwykle powód do radości i dumy jego rodziców. Mamy potrafią nawet po kilkunastu latach wspominać, jakiego słowa ich pociecha użyła jako pierwszego.

9 czerwca obchodzimy Dzień Agugaga, czyli święto pierwszych słów niemowlaka. Dzień Agugaga to święto wywodzące się z Afryki. „Agugaga” oznacza pierwsze słowa niemowlaka oraz tych, którzy zaczynają uczyć się nowego języka.

Kiedy dziecko powinno zacząć wypowiadać pierwsze słowa, jak rozmawiać z pociechą, co powinno wywołać nasz niepokój i dlaczego warto śpiewać w obecności malucha? – na te pytania odpowiada w materiale Dziennika Zachodniego  „Święto Agugaga 9 czerwca” – dr Iwona Sosnowska – Wieczorek, logopeda oraz dyrektor Centrum Diagnostyki i Terapii In Corpore. Zachęcamy do przeczytania!

Szpital Łubinowa 3 © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.